Zdjęcia do dokumentów

Zdjęcie do dokumentu musi spełniać konkretne wymagania prawne, by zostało zaakceptowane przez urząd. Zła kompozycja, kolor czy nawet niewłaściwa mimika osoby fotografowanej może je zdeklasyfikować. Dlatego w naszym zakładzie śledzimy wszelkie zmiany prawne i wytyczne dotyczące fotografii dokumentowej. Zwracając się do nas, możecie być pewni, że zadbamy o najmniejszy szczegół. Troszczymy się jednak nie tylko o spełnienie formalnych zasad, ale także o to, by nasi klienci wyglądali na zdjęciach korzystnie.


Najczęściej dokumenty są wydawane na 10 lat. Tyle czasu będzie Wam towarzyszyło zdjęcie, które wykonamy. Warto więc dobrze się do niego przygotować oraz porządnie wyspać się przed sesją w studiu. Dzięki temu na fotografii będziecie wyglądać na wypoczętych i pełnych energii.


Zdjęcia do dowodu osobistego

Zdjęcia do dowodu osobistego to tzw. zdjęcia biometryczne, które mają umożliwić identyfikację właściciela dokumentu. W tym celu muszą spełniać określone wymogi formalne. Dotyczą one postawy osoby fotografowanej oraz tła i rozmiaru zdjęcia:

 • twarz musi zajmować 70 – 80% powierzchni fotografii,
 • oświetlenie należy ustawić tak, aby odzwierciedlało naturalny kolor skóry,
 • osoba fotografowana powinna być widoczna od czubka głowy po górne części barków,
 • włosy nie mogą zasłaniać twarzy,
 • wyraz twarzy powinien być naturalny i oddawać jej właściwe proporcje.

Ponadto zabronione jest zakładanie okularów oraz biżuterii, która mogłaby zniekształcić proporcje albo zasłonić znaczną część twarzy.


Zdjęcia do dowodu powinny mieć wymiary 35 × 45. Ponadto fotografia musi być wykonana nie wcześniej niż pół roku przed złożeniem podania.


Informacja dla osób, które wolą załatwiać sprawy urzędowe przez Internet: od marca 2019 roku można składać wnioski o e – dowody.


Zdjęcia do paszportu

Zdjęcia do paszportu podlegają ścisłym wytycznym, które zostały zaktualizowane w 2019 roku przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jakie wymagania muszą spełniać zdjęcia paszportowe?

 • rozmiar fotografii musi wynosić 35 mm × 45 mm,
 • twarz powinna zajmować 70-80% zdjęcia,
 • osoba fotografowana nie może mieć nakrycia głowy (chyba że jest to konieczne ze względu na wyznanie) ani nosić biżuterii oraz okularów, które utrudniałyby identyfikację właściciela dokumentu,
 • zdjęcie powinno zostać wykonane na białym lub jasnoszarym tle,
 • twarz musi być równomiernie oświetlona,
 • fotografia powinna być ostra, bez żadnych prześwietleń,
 • zdjęcia do paszportu powinny być wykonane najwcześniej pół roku przed złożeniem wniosku o wydanie dokumentu.

Zdjęcia do prawa jazdy

Na zdjęciu do prawa jazdy osoba fotografowana powinna znajdować się w centralnej części fotografii, w pozycji frontalnej, i patrzeć w obiektyw. Zdjęcie musi ukazywać posturę od czubka głowy po górną część barków.


Mimika powinna być naturalna. Ponadto model nie może mieć nakrycia głowy, ciemnych okularów i zasłoniętej twarzy. Uszy nie muszą być widoczne – brwi już tak. Fryzura może wychodzić poza kadr zdjęcia.

 

Czy zdjęcie do prawa jazdy można dostarczyć do urzędu w wersji cyfrowej?

Urzędy, idąc z duchem czasu, oferują swoim klientom coraz większe możliwości. Jedną z nich jest opcja dostarczenia zdjęcia do prawa jazdy w formie cyfrowej —  na zewnętrznym nośniku takim jak pendrive. W takim przypadku fotografia musi spełniać kilka bardzo istotnych wymagań:

 • rozdzielczość: 480/ 615 pikseli,
 • rozmiar: nie większy niż 100 KB,
 • głębia kolorów: 2 bity,
 • format: JPEG z nagłówkiem EXIF,
 • skanowanie: sRGB.

Zdjęcia do dyplomu

Najważniejszą zasadą, którą przyjmuje się podczas robienia zdjęć do dyplomu, jest ukazanie lewego półprofilu osoby fotografowanej z odsłoniętym lewym uchem. Warto jednak pamiętać, że każda uczelnia może mieć własne zasady! Na szczęście w większości przypadków możemy samodzielnie wybrać barwę tła spośród kilku różnych kolorów.


Zdjęcie do dyplomu jest większe niż fotografia do dowodu czy do prawa jazdy. Jego wymiary muszą wynosić 45 mm na 65 mm.


Zdjęcia do legitymacji

Osoba fotografowana nie może mieć nakrycia głowy ani ciemnych okularów. Wykonywane jest zdjęcie lewego profilu z odsłoniętym uchem. Można się uśmiechnąć.


Zdjęcia do karty pobytu

Musi przedstawiać posturę od wierzchołka głowy do górnej części barków. Osoba fotografowana patrzy na wprost, twarz nie może być zasłonięta (np. włosami). Należy przyjąć jak najbardziej naturalny wyraz twarzy.


Zdjęcia do wizy USA

Na tym zdjęciu nie można mieć okularów, jednak dozwolone jest nakrycie głowy, pod warunkiem, że twarz pozostanie widoczna. Tło musi być jasne i jednolite. Fotografowana jest twarz od czubka głowy do brody z widoczną linią włosów po bokach. Osoba fotografowana patrzy prosto w obiektyw w pozycji frontalnej.


Zdjęcia biometryczne

To rodzaj zdjęcia, który ma wyeksponować stałe cechy biometryczne twarzy, takie jak tęczówka, geometria twarzy, kształt ust i uszu. Są to cechy, które każdy człowiek ma unikalne. Osoba fotografowana musi patrzeć w obiektyw z pozycji frontalnej, twarz nie może być niczym przesłonięta, nie może być ciemnych okularów ani nakrycia głowy. Oczy muszą być otwarte.


Podsumowując - podczas wykonywania zdjęć do dokumentów, nie można mieć na sobie niczego, co utrudniłoby identyfikację. Panie powinny zrezygnować z mocnego makijażu i dużej biżuterii – na przykład kolczyków, które mogłyby zasłaniać twarz. Zabronione są kolorowe soczewki kontaktowe.


W przypadku zdjęć dzieci wystarczy, że tło będzie jasne i jednolite, a twarz będzie dobrze widoczna.


Rodzaj dokumentu Cena
dowodowe, paszportowe, do prawa jazdy, zdjęcia biometryczne, karta pobytu, legitymacyjne, wizy, do książeczki wojskowej, licencje, id photo 40 zł/4 szt.
50 zł/8 szt.
wiza amerykańska, w cenie wersja elektroniczna do formularza 40 zł/2 szt.
zdjęcie dyplomowe 50 zł/4 szt.
65 zł/8 szt.
odbitki zdjęć z pliku lub ze zdjęcia 15 zł/4 szt.